Relacja Pani Kamili Splinter, studentki WTiICh ZUT kierunku Technologia Chemiczna (S1) z udziału w Expo Sciences International w Abu Dhabi organizowanym przez MILSET we współpracy z ACTVET. Projekt pt. „Recrystallization as a method of purification waste iron(II) sulfate”, opiekun naukowy: prof. dr hab. inż. Barbara Grzmil z Instytutu Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska ZUT. Pamiątkowy medal oraz certyfikat uczestnictwa. Zaproszenie do udziału w Expo Sciences International w Meridzie, w Meksyku za dwa lata oraz do Lizbony na 38th Youth Science Meeting w 2020 roku.
W dniach 21-28 września 2019 roku w Abu Dhabi odbyło się Expo Sciences International organizowane przez MILSET we współpracy z ACTVET. Pojechałam na Expo z projektem "Recrystallization as a method of purification waste iron(II) sulfate". Akredytację uczestnictwa uzyskałam jako finalista Krajowego Konkursu Naukowego E(x)plory 2018, który odbył się w Gdyni w dnach 24-26 października 2018 roku. W wydarzeniu brało udział ponad 1200 uczestników, którzy prezentowali około 700 projektów z wielu dziedzin STEM. Prezentacje trwały trzy dni, w czasie których mogliśmy porozmawiać z ponad 15 tysiącami odwiedzających targi, co czyni je jednymi z największych targów naukowych i technologicznych. Polskę reprezentowało troje uczestników, prezentujących trzy całkowicie odmienne projekty. Choć pochodzimy z różnych części Polski, to tydzień w Abu Dhabi pozwolił nam się lepiej poznać. Ponadto, mieliśmy szansę skonfrontować nasze projekty z ludźmi z całego świata. Pobyt obfitował w wiele ciekawych spotkań, merytorycznych dyskusji, czasem nawet do późnych godzin nocnych. ESI pokazało mi wiele ciekawych perspektyw, z których mogę skorzystać po ukończeniu studiów. Po raz kolejny projekt spotkał się z ciepłym przyjęciem nie tylko w środowisku naukowców czy biznesmanów, ale także wśród innych uczestników. Jeśli o uczestnikach mowa - każdy z nas mógł poznać wiele innych kultur, z którymi na co dzień nie zawsze mamy kontakt. Podczas Culture Night oglądaliśmy występy delegacji z różnych krajów oraz mogliśmy spróbować lokalnych przysmaków na stoiskach delegacji. Sami organizatorzy zapewnili nam również rozrywkę w postaci jazdy na wielbłądzie czy nauki tradycyjnych tańców arabskich.
Myślę, że organizatorzy stanęli na wysokości zadania, sprawiając że każdy z nas czuł się mile widziany. Sama jestem pod wrażeniem gościnności osób z Bliskiego Wschodu i tym jak wolontariusze zajmowali się poszczególnymi delegacjami. Nie da się ukryć, że poza prezentacją projektów, pojechaliśmy do Abu Dhabi aby poznać kawałek arabskiej kultury. Organizatorzy umożliwili nam to, organizując kilka wycieczek. W ten sposób mogłam zobaczyć Wielki Meczet Szejka Zayeda, który robi piorunujące wrażenie, jak i również odwiedzić najstarszy budynek w Abu Dhabi - fort Qasr Al Hosn. Dzięki pomocy wolontariuszy poznaliśmy nieco mniej oficjalną część arabskiej kultury jak i mieliśmy okazję targować się, odwiedzając tradycyjny targ. Podczas gali zamykającej ESI, miałam okazję posłuchać wykładu na temat hodowli roślin na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ponadto każdy z uczestników dostał pamiątkowy medal oraz certyfikat uczestnictwa. Dodatkowo dostałam również zaproszenie do wzięcia udziału w Expo Sciences International w Meridzie, w Meksyku za dwa lata oraz do Lizbony na 38th Youth Science Meeting w 2020 roku.