Informacje dla pracowników

Technolodzy z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej zagospodarowują gazy spalinowe 17.04.2020 13:13

Zdjęcie przedstawiające prof. dr hab. inż. Urszulę Narkiewicz

prof. dr hab. inż. Urszula Narkiewicz

Zespół prof. dr hab. inż. Urszuli Narkiewicz z Katedry Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska naszego Wydziału zdobył finansowanie w konkursie POLNOR CCS 2019 organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Konkurs jest finansowany w ramach III edycji Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) na lata 2014-2021 w ramach programu „Badania stosowane”. Projekt zakwalifikował się na szczycie listy rankingowej i uzyskał łączną kwotę finansowania ok. 8 mln zł.

Badania dotyczyć będą redukcji ditlenku węgla sposobami fotokatalitycznymi oraz elektrochemicznymi. Są one kontynuacją poprzedniego projektu polsko-norweskiego realizowanego przez prof. Narkiewicz dotyczącego otrzymania i zbadania stałych sorbentów, które umożliwiałyby skuteczne wychwytywanie ditlenku węgla z gazów spalinowych.

Prof. Narkiewicz powiedziała: To, co udało nam się w poprzednim projekcie, czyli skuteczne wychwytywanie CO2, to dopiero pierwszy krok. Przecież trzeba ten gaz zmagazynować (np. w wyeksploatowanych kopalniach czy pod dnem morskim) czy zagospodarować. Ponieważ jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami tej drugiej opcji, polegającej na przerobie ditlenku węgla do użytecznych produktów, zaproponowaliśmy teraz rozwiązanie polegające na fotokatalitycznej i elektrokatalitycznej redukcji ditlenku węgla. Będziemy znowu pracować z tymi samymi, sprawdzonymi partnerami z Norwegii.

Osiągnięty sukces jest efektem wieloletnich prac dotyczących katalizy i fotokatalizy prowadzonych przez wysokiej klasy kadrę badawczą z Katedry Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska oraz owocem współpracy naszych naukowców z badaczami z Norwegii. Liczymy, że wyniki tego projektu pozwolą choć w części rozwiązać ważny problem gospodarki zrównoważonego rozwoju, czyli zmniejszenie emisji ditlenku węgla do środowiska.