Informacje dla pracowników

Profesor Rafał Rakoczy dziekanem Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT na kolejną kadencję! 18.06.2024 14:15

Decyzją rektora-elekta, profesora Arkadiusza Termana, profesor Rafał Rakoczy pozostaje dziekanem Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT przez kolejne 4 lata!

Nasz Dziekan jest związany z ZUT od ponad 20 lat, odkąd w 2003 roku obronił pracę magisterską na naszym Wydziale. Już w 2006 roku, z wyróżnieniem, obronił pracę doktorską, a w 2011 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora nauk technicznych zdobył w wieku zaledwie 39 lat, co świadczy o wyjątkowym zaangażowaniu i licznych osiągnięciach.

Dorobek naukowy Profesora Rakoczego jest imponujący. Obejmuje ponad 350 publikacji, w tym 120 znajdujących się w prestiżowej bazie Scopus, a także ponad 75 patentów i 25 zgłoszeń patentowych.

Prof. Rakoczy był członkiem Rady Młodych Uczonych przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Aktywnie działa również w Komitecie Inżynierii Chemicznej i Procesowej Polskiej Akademii Nauk.

Podczas licznych staży i szkoleń w najlepszych ośrodkach naukowych na świecie, takich jak Stanford University, Fraunhofer, Max-Planck-Gesellschaft, Technische Universität Dresden, IBM T.J. Watson Research Center, SUNY - The State Univeristy of New York czy University Rotterdam, Profesor zdobył cenne doświadczenie i wiedzę o funkcjonowaniu nowoczesnych uniwersytetów i instytutów badawczych.

W trakcie swojej kariery, prof. Rakoczy pozyskał fundusze na stworzenie Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania, co zapewniło ZUT dostęp do ultranowoczesnej infrastruktury badawczej. Inicjował również programy takie jak Regionalna Inicjatywa Doskonałości, "Doktorat wdrożeniowy" oraz Akademia Wodorowa, kształcące kadry dla nowoczesnych gałęzi przemysłu.

To dzięki staraniom prof. Rakoczego uruchomiono pierwszy kierunek studiów na ZUT prowadzony w języku angielskim – Chemical Engineering.

Prof. Rakoczy kładzie duży nacisk na rozwój studentów, wspierając ich działalność w kołach naukowych. Prowadzi również program mentoringowy dla doktorantów.

 fot. Aurelia Kołodziej/WTiICh