Informacje dla pracowników

Poznaj historię naszego absolwenta, który dziś zarządza nowoczesną instalacją w firmie EcoGenerator 16.09.2024 09:55

 

Poznaj historię naszego absolwenta - Mariusza Lizaka, który dziś zarządza nowoczesną instalacją w firmie EcoGenerator! 

 

 

Już od najmłodszych lat chemia była jego pasją. Fascynacja tym przedmiotem rosła z każdą kolejną lekcją w szkole, a może to zasługa świetnych nauczycielek? "Miałem też rodzinny przykład, bo siostra i ciocia również skończyły ten sam Wydział. To mnie przekonało, by podążyć tą samą ścieżką" – wspomina nasz absolwent. I choć na studiach najwięcej emocji dostarczały mu... Juwenalia, to wspomnienia o praktycznych zajęciach w laboratoriach, takich jak chemia organiczna i nieorganiczna, pozostały w pamięci.  

 

 

Po ukończeniu studiów na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT, swoją karierę zawodową zaczął w Laboratorium Badań Środowiska i Higieny Pracy w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Praca w ochronie środowiska przygotowała go do kolejnego wyzwania – dołączenia do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, gdzie dziś pełni funkcję Kierownika Wydziału Ruchu w EcoGeneratorze

 

 

Co dokładnie robi? "Odpowiadam za kierowanie całą instalacją do termicznego przekształcania odpadów – od dostaw paliwa i reagentów po koordynację szkoleń i zakupów. Praca na styku zaawansowanych technologii chemicznych i energetycznych to ciągłe wyzwania." 

 

 

A jak wykształcenie z naszego Wydziału pomaga w codziennej pracy? "Najbardziej przydatne okazały się przedmioty z termodynamiki i fizyki. Choć moja praca nie opiera się bezpośrednio na chemii, to wiedza ta jest kluczowa przy obsłudze systemów oczyszczania gazów i wody." 

 

 

Dla przyszłych inżynierów ma kilka cennych rad: "Nauka, nauka i jeszcze raz nauka – ale praktyczna! Koniecznie języki obce, bo branża jest międzynarodowa. Praktyczne doświadczenia w laboratoriach chemicznych i informatycznych będą na wagę złota w przyszłości." 

 

 

W dzisiejszej branży energetycznej kluczowe są innowacje. W EcoGeneratorze wdrażane są rozwiązania, które mają uczynić procesy bardziej ekologiczne. "Odpady to przyszłość energetyki – warto myśleć o nich jako o paliwie odnawialnym" – mówi nasz absolwent. Wierzy, że branża chemiczna ma przed sobą wielkie wyzwania, zwłaszcza w kontekście systemów oczyszczania spalin i ścieków oraz wdrażania technologii wychwytywania CO2. 

 

A Ty? Zastanawiasz się nad wyborem Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT? Nasz absolwent jest najlepszym przykładem, że warto!