Pani Profesor Zofia Lendzion-Bieluń jest absolwentką Politechniki Szczecińskiej. Studia na kierunku Technologia Chemiczna ukończyła w 1994 r. wykonując pracę nt. „Preparatyka i badania materiałów filtracyjnych (Ag, Cu, Zn) - węgiel – nośnik do usuwania bakterii z wody pitnej”. W tym samym roku otrzymała dyplom kwalifikacji pedagogicznych do pracy nauczycielskiej oraz została słuchaczką Studium Doktoranckiego Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej. 4 maja 1998 r. obroniła rozprawę doktorską nt. „Preparatyka i badania katalizatorów syntezy NH3 na nośnikach z węgla syntetycznego” uzyskując stopień doktora nauk technicznych w dziedzinie technologia chemiczna. W latach 2008-2009 odbyła 7 miesięczny staż naukowy na Uniwersytecie Henri Poincare w Nancy we Francji, w Instytucie Katalizy Heterogenicznej. 10 października 2013 r. Pani Profesor uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie technologia chemiczna, na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. „Katalizatory na bazie żelaza i kobaltu w reakcjach syntezy i rozkładu amoniaku”.
Głównym obszarem naukowych zainteresowań naukowych prof. Z. Lendzion-Bieluń była i jest kataliza heterogeniczna, a szczególnie układy katalityczne aktywne reakcji syntezy i rozkładu amoniaku. Do najważniejszych osiągnięć naukowych prof. Z. Lendzion-Bieluń należy zaliczyć opracowanie technologii wytwarzania stopowego katalizatora żelazowego o strukturze wustytu w skali wielkolaboratoryjnej. Kolejnym krokiem było przeniesienie opracowanej technologii wytwarzania katalizatora ze skali wielkolaboratoryjnej do skali przemysłowej. Realizacja tego zadania była możliwa dzięki zdobyciu finasowania badań w postaci grantu, którym kierowała, pt. „Katalizator żelazowy o strukturze wustytu zmniejszający energochłonność procesu syntezy amoniaku” w ramach konkursu Tango2 (NCBiR). Partnerem gospodarczym w tym projekcie była Grupa Azoty Spółka Akcyjna z siedzibą w Tarnowie.
Proponowana technologia wytwarzania katalizatora wustytowego charakteryzuje się mniejszym zapotrzebowaniem energii elektrycznej zarówno na etapie wytwarzania katalizatora, jego aktywacji, jak i reakcji syntezy amoniaku. Innowacyjność proponowanego katalizatora wustytowego polega nie tylko na wytworzeniu aktywniejszego katalizatora żelazowego o zoptymalizowanym składzie fazowym i chemicznym, lecz również na efektywnym zagospodarowaniu zużytego przemysłowego katalizatora żelazowego obecnie magnetytowego, a w przyszłości wustytowego.
Dotychczas prof. Z. Lendzion-Bieluń kierowała 4 projektami badawczymi finansowanymi ze środków (NCN, MNiSW oraz NCBiR), w kolejnych 8 projektach pracowała jako wykonawca. Wypromowała jednego doktora nauk technicznych, aktualnie jest promotorem trzech doktoratów.
Pani Profesor jest pracownikiem naszego Wydziału od 1997 r., od 2020 r. pełni funkcję Kierownika Katedry Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska. Ponadto jest członkiem Rady Dyscypliny Naukowej Inżynierii Chemicznej. W roku 2020 powołana została, przez Komitet Chemii Analitycznej, Wydział III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi, Polskiej Akademii Nauk, na członka Zespołu Analityki Środowiskowej i Przemysłowej na kadencję 2020-2023. Ponadto, jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, członkiem Polskiego Klubu Katalizy. W latach 2011-2016 była skarbnikiem Szczecińskiego Oddziału PTChem. W kolejnych latach, przez dwie kadencje, pełniła funkcję przewodniczącej Szczecińskiego Oddziału PTChem. Jest również pomysłodawcą organizowanych od 2016 r. corocznych sympozjów pod nazwą „Szczecińskie Sympozja Młodych Chemików”. Sympozja cieszą się dużym zainteresowaniem wśród studentów i młodych naukowców, odbywały się również on-line w czasie pandemii i zyskały już zasięg wykraczający poza naszą Uczelnię.
Pani Profesor jest współredaktorem 6 monografii wydawanych cyklicznie od 2017 r. (Postępy w technologii i inżynierii chemicznej). Dorobek publikacyjny prof. Z. Lendzion-Bieluń stanowi 145 współautorskich publikacji naukowych, w tym 52 publikacje w czasopismach z JCR. Ponadto jest współautorem 8 patentów oraz 4 zgłoszeń patentowych. Indeks Hirscha 16, liczba cytowań (bez autocytowań) 610, na podstawie bazy Web of Science Core Collection z dnia 28.02.2023 r..
14 lutego 2023 r. decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy został nadany Pani dr hab. inż. Zofii Lendzion-Bieluń tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna.
Serdecznie gratulujemy nominacji profesorskiej i życzymy wielu dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym!