Informacje dla pracowników

Nasz Wydział zyskał nowego profesora nauk ścisłych! 18.07.2024 10:33

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 czerwca 2024 r. kadra profesorska naszego Wydziału powiększyła się o jedną osobę. Profesorem nauk ścisłych w dyscyplinie nauki chemiczne został dr hab. Jacek Sośnicki.

Prof. dr hab. Jacek Sośnicki jest absolwentem Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zaraz po studiach rozpoczął pracę na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej, obecnie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, gdzie pracuje do dzisiaj. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Chemii Organicznej i Chemii Fizycznej WTiICh ZUT oraz jest opiekunem Wydziałowego Laboratorium Magnetycznego Rezonansu Jądrowego (NMR). W 1997 r. obronił rozprawę doktorską, a w 2011 roku został doktorem habilitowanym nauk chemicznych. Oba stopnie zostały nadane decyzją Rady Wydziału Chemii UAM w Poznaniu.

Prof. Sośnicki jest autorem lub współautorem 69 artykułów naukowych opublikowanych w renomowanych czasopismach z listy filadelfijskiej, 5 udzielonych patentów krajowych oraz blisko 100 komunikatów konferencyjnych. Wypromował troje doktorantów oraz był recenzentem 10 doktoratów i brał udział w 5 komisjach habilitacyjnych. Kierował trzema projektami badawczymi MNiSW oraz sprawował opiekę naukową w projekcie Preludium (NCN), uzyskanym przez swojego doktoranta. Był beneficjentem dwóch półrocznych staży naukowych w Niemczech – stypendium fundacji DAAD oraz NATO. Za osiągnięcia naukowe był wielokrotnie uhonorowany nagrodami indywidualnymi Rektora ZUT.

Badania naukowe prowadzone przez prof. Sośnickiego obejmują różne aspekty dotyczące chemii organicznej, z których najważniejsze to: regio- i stereoselektywna synteza związków policyklicznych, które strukturalnie przypominają produkty naturalne – alkaloidy; projektowanie i synteza związków organicznych o właściwościach przeciwnowotworowych (we współpracy z pracownikami Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie); poszukiwania nowych reagentów metaloorganicznych; badania fizyko-chemiczne i analiza strukturalna związków organicznych z wykorzystaniem spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR). Warto dodać, że na polu badań NMR – badając naturę wiązań wodorowych w układach tioamidowych z uwzględnieniem deuterowego efektu izotopowego obserwowanego w widmach 13C NMR – przez wiele lat współpracował z prof. Poulem E. Hansenem z Uniwersytetu w Roskilde (Dania).

Prof. Sośnicki oprócz istotnych dokonań naukowych ma także zasługi na polu ochrony środowiska, gdyż od drugiej połowy lat 90-tych ubiegłego wieku współpracuje z Urzędem Morskim w Szczecinie prowadząc monitoring zanieczyszczania substancjami ropopochodnych basenów portowych w Szczecinie i w Świnoujściu, czego pozytywnym efektem jest bardzo istotny spadek rozlewu paliw w ostatniej dekadzie.

W ostatnich latach czas wolny od pracy naukowej lubi spędzać hodując amatorsko pomidory i dynie.

fot. Kamila Kozioł/ZUT