Informacje dla pracowników

Młode Talenty w chemii. Podsumowanie IX Szczecińskiego Sympozjum Młodych Chemików 16.05.2024 20:20

W dniu 14 maja 2024 roku w budynku naszego Wydziału odbyło się IX Szczecińskie Sympozjum Młodych Chemików. Organizatorem wydarzenia był Szczeciński Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Sympozjum dedykowane było studentom, doktorantom oraz młodym pracownikom naukowym z uczelni i instytutów naukowych, zajmującym się tematyką związaną z naukami chemicznymi, fizycznymi, biologicznymi oraz pokrewnymi. Spotkanie miało charakter dydaktyczno-naukowy.

W ramach sympozjum wyróżnione zostały prace najlepszych prelegentów, których badania wzbudziły szczególne zainteresowanie Komitetu Naukowego:

  1. Maksymilian P. Chodoruk - Synteza nowych 4,5-diarylowych pochodnych γ,δ-nienasyconych δ-tiolaktamów o potencjalnej aktywności przeciwnowotworowej (I miejsce)
  2. Magdalena M. Lubowicz - Synteza nowych pochodnych piperydyny z wykorzystaniem przegrupowania aza-semipinakolinowego (II miejsce)
  3. Kamila Splinter - Badanie morfologii czerwonych pigmentów żelazowych na bazie odpadowego siarczanu żelaza (III miejsce)

Powyższe prace zostały przygotowane przez studentów Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

W kategorii posterów nagrodę otrzymała:

  • Maja Owczarek - Zawartość wybranych makro- i mikroelementów odpadów pomidora zwyczajnego (Solanum lycopersicum) w aspekcie ich zagospodarowania (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Katedra Ogrodnictwa)

Zwyciężczynią quizu została Kamila Splinter.

Sympozjum rozpoczęło się wykładem inauguracyjnym, który wygłosił dr inż. Grzegorz Leniec. Tematem jego prelekcji było życie i badania naukowe profesora Jana Czochralskiego.

W wydarzeniu wzięli udział nie tylko studenci i doktoranci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, ale również młodzi naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz Politechniki Poznańskiej. Prezentacja wyników badań odbyła się w formie prezentacji ustnych oraz sesji posterowej.

Sympozjum odbyło się pod honorowym patronatem JM Rektora ZUT. Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom i wystawcom: firmom Chemland, Merck, Altium i Witko, za ich wsparcie.

Już teraz zapraszamy na przyszłoroczne, jubileuszowe X Szczecińskie Sympozjum Młodych Chemików. 

Do zobaczenia za rok!