10 grudnia 2024 roku odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. inż. Artura Frąckowiaka pt. „Synteza i właściwości roztworów stałych o strukturze faz M8V10W16O85, gdzie M = Fe i Al”. Praca została wykonana pod opieką naukową dr. hab. inż. Piotra Tabero, prof. ZUT.
Recenzentami rozprawy byli wybitni specjaliści w dziedzinie:
- prof. dr hab. Leszek Rycerz (Politechnika Wrocławska),
- dr hab. inż. Marcin Środa, prof. AGH (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie).
Praca mgr. inż. Artura Frąckowiaka jest czwartą obronioną na naszym Wydziale w ciągu dwóch ostatnich miesięcy, która została zarekomendowana przez Komisję Doktorską do wyróżnienia przez Radę Dyscypliny, co potwierdza bardzo wysoki poziom badań prowadzonych na naszej Uczelni.
Rosnące zapotrzebowanie na wydajne i lekkie źródła energii, np. w pojazdach elektrycznych, skłania do poszukiwań nowych materiałów do akumulatorów litowych. Nasz doktorant badał fazy blokowe Wadsleya-Rotha, charakteryzujące się strukturą tunelową, która umożliwia szybki transport jonów litu. Skupił się na fazach Fe₈ i Al₈, których struktura została dokładnie udokładniona i zbadana pod kątem rozmieszczenia jonów oraz ich właściwości elektrochemicznych.
Fazy te syntetyzował różnymi metodami i analizował ich stabilność oraz zachowanie podczas interkalacji litu. Początkowa pojemność (260 mAh/g dla Fe₈) szybko spadała, co wskazuje na ich ograniczoną stabilność. Mimo to, badania dostarczyły cennych informacji o potencjale tych materiałów jako anod w akumulatorach litowych oraz kierunkach ich dalszego rozwoju.
Opinie recenzentów:
- "Przedstawiona do recenzji rozprawa jest ciekawym opracowaniem naukowym. Jest ona bardzo logicznie zaplanowana i zrealizowana. Doktorant opanował szereg technik badawczych i analitycznych, począwszy od metod otrzymywania omawianych związków i roztworów stałych aż po ich pełną charakterystykę różnorodnymi technikami badawczymi. Realizacja założonego i do tego bardzo obszernego programu badań z pewnością wymagała dużego zaangażowania i wkładu pracy Doktoranta. Badania przez Niego prowadzone są niezwykle ważne dla inżynierii materiałowej, ale też żmudne i czasochłonne. Dlatego też w chwili obecnej Katedra Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT, w której Doktorant realizował pracę, jest jedynym w Polsce ośrodkiem zajmującym się systematycznie badaniem równowag fazowych w wieloskładnikowych układach tlenkowych Godnym podkreślenia jest, należąca do rzadkości (w przypadku doktoratów), intensywna współpraca naukowa Doktoranta z zewnętrznymi jednostkami naukowymi takimi jak Zakład Chemii Fizycznej Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej, Katedra Inżynierii Materiałów Katalitycznych i Sorpcyjnych Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT, Katedra Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska ZUT w Szczecinie, Katedra Chemii Analitycznej na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie czy Katedra Chemii Nuklearnej i MTA-ELTE Zespołu Nuklearnych Metod w Chemii Strukturalnej z Uniwersytetu Eötvös Loránd w Budapeszcie. Do rzadkości należy również połączenie przez Doktoranta pracy eksperymentalnej z zaawansowanymi metodami obliczeniowymi" - prof. Leszek Rycerz (Politechnika Wrocławska)
- "Praca łączy aspekt naukowy (poznawczy) z utylitarnym i wpisuje się całościowo w obszar inżynierii chemicznej. Poszukiwanie nowych, o lepszych parametrach użytkowych materiałów, na bazie których może postępować rozwój układów dla „zielonej energetyki”, jest wyzwaniem naszych czasów, nie tylko w kontekście postępu cywilizacyjnego, ale przede wszystkim, dla zapewnienia ochrony środowiska." - prof. Marcin Środa (AGH)
Obrona zakończyła się pełnym sukcesem. Komisja jednogłośnie wystąpiła z wnioskiem do Rady Dyscypliny o nadanie Arturowi Frąckowiakowi stopnia doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna oraz o wyróżnienie rozprawy doktorskiej.
Gratulujemy!