Informacje dla pracowników

Mgr inż. Anna Rojek obroniła doktorat z wyróżnieniem! 17.11.2024 23:54

W miniony piątek w Sali Senatu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przy al. Piastów 19 odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Anny Rojek (z domu Dymerskiej), która zakończyła się ogromnym sukcesem – Komisja Doktorska jednogłośnie zawnioskowała o wyróżnienie pracy. 

Jest to już druga praca na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej, która w ostatnim czasie zdobyła takie uznanie.

Temat rozprawy doktorskiej, „Materiały oparte na sieciach metaliczno-organicznych do elektrochemicznego rozszczepiania wody”, odnosi się do badań nad nowatorskimi materiałami, które mogą wspomóc zrównoważone pozyskiwanie energii. Sieci metaliczno-organiczne (MOF-y) są znane ze swoich wyjątkowych właściwości – lekkiej struktury, dużej powierzchni właściwej oraz możliwości modyfikacji chemicznej. Badania prowadzone przez doktorantkę koncentrowały się na optymalizacji tych materiałów w kontekście ich zastosowania w elektrochemicznym rozszczepianiu wody, co jest kluczowym procesem w produkcji wodoru – czystego paliwa przyszłości.

Praca została przygotowana pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Mijowskiej, cenionej badaczki w dziedzinie nanomateriałów. W recenzjach rozprawy podkreślano zarówno innowacyjność tematu, jak i solidność przeprowadzonych badań. Prof. dr hab. Violetta Patroniak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zwróciła uwagę na to, że „rozprawa stanowi doskonałe połączenie nowoczesnych metod badawczych z ich praktycznym zastosowaniem w obszarze odnawialnych źródeł energii”. Dodała także, że publikacje doktorantki w międzynarodowych, wysoko punktowanych czasopismach świadczą o jej „wysokiej kompetencji badawczej i umiejętności współpracy z uznanymi zespołami naukowymi”.

Drugi recenzent, dr hab. inż. Wojciech Konicki, prof. PM z Politechniki Morskiej w Szczecinie, pochwalił "imponujący zakres pracy doktorskiej od strony badawczej, oraz znakomity dorobek publikacyjny w postaci 16 artykułów w czasopismach z listy JCR o sumarycznym IF=106,8 zamieszczonych w wykazie MNiSW z łączną liczbą punktów 1800".

Dr hab. Maria Leżańska z Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Toruniu podkreśliła dojrzałość hipotez formułowanych przez doktorantkę. „Autorka wskazuje, że badania te otwierają drogę do rozwoju nowej generacji katalizatorów, które charakteryzują się efektywniejszym działaniem i mniejszym negatywnym wpływem na środowisko, co zdecydowanie potwierdzam po przeanalizowaniu tej pracy” – napisała w swojej recenzji.

Komisja Doktorska jednomyślnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia publicznej obrony rozprawy doktorskiej, rekomendując Radzie Dyscypliny Inżynierii Materiałowej nadanie mgr inż. Annie Rojek stopnia doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych.

Gratulujemy tego osiągnięcia i życzymy sukcesów w dalszej karierze naukowej!