Informacje dla pracowników

Dr inż. Joanna Rokicka w USA prowadzi innowacyjne badania nad bioplastikami 06.07.2024 11:02

W Stanach Zjednoczonych, na Uniwersytecie Stanowym Ohio (OSU) w Wooster, dr inż. Joanna Rokicka prowadzi innowacyjne badania nad beztlenowym rozkładem kopolimerów na bazie oleju roślinnego PBS.

Oleje roślinne PBS to rodzaj materiału używanego do tworzenia specjalnego rodzaju plastiku, który można rozłożyć biologicznie. Takie tworzywo, nazywane PBS, składa się z naturalnych kwasów tłuszczowych pochodzących z roślin. Jest biodegradowalne, więc może rozpadać się pod wpływem mikroorganizmów w środowisku naturalnym. To jeden z powodów, dla których stosuje się go do produkcji ekologicznych opakowań i innych produktów plastikowych.

Projekt dr Rokickiej obejmuje szczegółowe testy mające na celu zmierzenie utraty masy polimerów oraz określenie ilości gazów wydzielanych podczas procesu degradacji. Analizując te gazy, można obliczyć redukcję zawartości węgla organicznego, co dostarcza kluczowych informacji na temat biodegradowalności wytworzonych materiałów.

Badania naukowe naszej badaczki są realizowane w ramach projektu GREEN-MAP, którego główny celem jest opracowanie nowych, biodegradowalnych polimerów, które będą używane do produkcji opakowań i jednorazowych urządzeń medycznych (greenmap.zut.edu.pl).