Informacje bieżące

Spotkanie badaczy WTiICH ZUT i PUM. Wspólne badania nad systemami przezskórnego podawania leków 05.06.2024 17:14

Zespół badaczy z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT odwiedził wczoraj swoich kolegów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, z którymi wspólnie prowadzi badania w ramach projektu "Systemy przezskórnego podawania leków wspomagane polem elektromagnetycznym”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS 25.

Podczas spotkania, Profesor Anna Nowak wygłosiła wykład na temat przenikalności leków przez skórę oraz metodyki tych badań. Zaprezentowała również zaawansowaną aparaturę do badania dyfuzji transdermalnej, kluczową dla tego projektu.

A dlaczego zależy nam na przezskórnej metodzie podawania leków? Pozwala to ominąć metabolizm wątrobowy i uniknąć niepożądanych efektów w przewodzie pokarmowym.

Niedawno opowiadaliśmy o tym projekcie, kiedy TVP Szczecin przygotowywała materiał na ten temat [link]

Celem naszej wizyty na PUM była również integracja całego zespołu, co wzmocniło współpracę i zaangażowanie.

A niebawem planujemy rewizytę na naszym Wydziale!

Zespół badawczy, który pracuje nad realizacją projektu jest liczny, składa się z aż 12 osób!

Pomorski Uniwersytet Medyczny:

• Dr hab. inż. Anna Nowak, prof. PUM
  • Dr Magdalena Perużyńska
  • Dr Katarzyna Piotrowska
  • Dr Łukasz Kucharski
  • Dr Anna Muzykiewicz-Szymańska

Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT:

• Prof. dr hab. inż. Rafał Rakoczy – kierownik projektu
  • Dr hab. inż. Paula Ossowicz-Rupniewska, prof. ZUT