Informacje bieżące

Przedstawiciele Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT na międzynarodowej konferencji w Rydze 11.10.2024 12:09

W dniach 10-11 października 2024 r. dwaj naukowcy z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie - prof. Rafał Rakoczy i prof. Jacek Przepiórski - wzięli udział w warsztatach, które odbyły się w Rydze w ramach międzynarodowego projektu EMPEREST (Eliminating Micro-Pollutants from Effluents for REuse STrategies). Konsorcjum składa się z 14 partnerów z Polski, Finlandii, Estonii, Niemiec, Litwy i Łotwy, a jego całkowity budżet wynosi blisko 5,5 mln euro.

 

Projekt EMPEREST ma na celu ocenę obecności trwałych zanieczyszczeń organicznych w ściekach oraz badanie możliwości ich usuwania w komunalnych oczyszczalniach ścieków. W szczególności skupia się na substancjach takich jak PFAS (perfluorowane związki alifatyczne), które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Projekt dostarczy naukowych rozwiązań wspierających działania UE w kierunku redukcji emisji tych niebezpiecznych substancji.

Pierwszy dzień warsztatów obejmował prezentacje, sesje i otwarte dyskusje na temat "Assessing risks and finding solutions to PFAS in local urban environment". Podczas wydarzenia nasz Dziekan zaprezentował uczestnikom Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania - jednostkę badawczą działają przy Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie, będącą częścią Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej. Centrum prowadzi zaawansowane badania nad m.in. polimerami, nanomateriałami oraz technologiami ochrony środowiska. Stwarza warunki do prowadzenia badań naukowych z zastosowaniem unikatowej aparatury i otwiera szerokie perspektywy współpracy międzynarodowej.

W warsztatach w Rydze uczestniczyła także Pani Dziekan Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska - ZUT, Dr hab. inż. Anna Głowacka, prof. ZUT, oraz pracownicy Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Szczecinie.

Udział naszych naukowców w tym wydarzeniu stanowi kolejny krok w walce o czystsze środowisko i efektywniejsze technologie oczyszczania ścieków.