Informacje bieżące

Magia chemii w praktyce. Uczniowie z Montessori eksperymentują na ZUT! 19.06.2024 13:59

Wczoraj mieliśmy przyjemność gościć młodzież z 8 klasy z Pierwszej Szkoły Podstawowej Montessori w Szczecinie. W naszych laboratoriach przeprowadziliśmy ciekawe eksperymenty, które rozbudziły ciekawość i zapał młodych umysłów.

Oto niektóre z nich:

• Wytrącanie wodorotlenków metali: Dowiedzieliśmy się, jak otrzymać te tajemnicze substancje
  • Żrący kret, czyli dlaczego warto czytać etykiety: Przypomnieliśmy sobie, że bezpieczeństwo jest najważniejsze!
  • Sprawdzanie pH wskaźnikami: Kolorowe wskaźniki pomogły nam zrozumieć, jak działa skala pH
  • Żarłoczna pirania: Nie mieliśmy prawdziwej piranii, ale eksperyment był równie ekscytujący!
  • Spalanie nitrocelulozy: Ogniste efekty w laboratorium!
  • Otrzymywanie estrów: Czy wiecie, że za woń wielu owoców czy roślin odpowiadają właśnie estry?
  • Próba Trommera: Wykrywanie obecności glukozy
  • Chemiczny Wulkan: To był prawdziwy spektakl pirotechniczny!

A te ciekawe doświadczenia przeprowadzili nasi studenci ze Studenckiego Koła Naukowego FAZA, pod opieką dr. inż. Mateusza Piza i mgr. inż. Kamila Kwiatkowskiego. Opiekunem młodzieży była nauczycielka chemii dr hab. inż. Marta Piątek-Hnat, która jest również pracownikiem ZUT i pełni funkcję koordynatora ds. otwartego dostępu w ZUT i Data Stewarda.

Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem, dlatego dzieci miały zapewnioną odpowiednią odzież ochronną, w tym rękawiczki. Przyznajcie, że wyglądali rewelacyjnie!

Dziękujemy za wizytę i zapraszamy inne szkoły do kontaktu z nami! Razem pokażemy magię chemii na żywo!

Pamiętajcie, że to, co widzą oczy, zostaje w umyśle na dłużej!

fot. Aurelia Kołodziej/WTiICH