Wczoraj pisaliśmy o naszych naukowcach, którzy wspólnie z badaczami z Czech opatentowali innowacyjny sposób redukcji emisji CO2. Dziś opowiadamy o kolejnych naukowcach z naszego Uniwersytetu, którzy działają we współpracy z Norwegami, dążąc do stworzenia technologii służących czystszej i bezpieczniejszej przyszłości.
Wyobraźmy sobie świat, w którym produkujemy energię bez emisji dwutlenku węgla, wykorzystując jedynie słońce i wodę. Właśnie taki cel postawił sobie zespół naukowców z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT pod kierownictwem dr hab. inż. Iwony Pełech, prof. ZUT, który wspólnie z partnerami z Norwegii pracuje nad innowacyjnymi metodami wytwarzania wodoru – jednego z najczystszych paliw przyszłości. Główne zadanie badaczy to znalezienie sposobu na poprawienie efektywności produkcji wodoru w procesach fotokatalitycznych. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych metod produkcji wodoru.
We wrześniu 2024 roku odbyło się kluczowe spotkanie zespołów w ramach projektu „FWD-Green-3”. Uczestnicy odwiedzili m.in. zakłady chemiczne w Policach, gdzie mieli okazję zobaczyć instalację do produkcji ditlenku tytanu. To ważne doświadczenie pozwoliło na wymianę wiedzy między specjalistami z różnych dziedzin.
Ale na tym współpraca się nie kończy. Na początku 2024 roku, mgr inż. Konrad Sobczuk, młody naukowiec z naszego Wydziału, odbył staż na Uniwersytecie Południowo-Wschodnim w Norwegii. Pod okiem tamtejszych ekspertów badał właściwości fotoelektrochemiczne otrzymanych w trakcie realizacji projektu materiałów.
Kolejne spotkania odbyły się w Oslo i Trondheim, gdzie nasi naukowcy mieli okazję przedyskutować wyniki badań uzyskanych w ramach projektu oraz zobaczyć, jak w Norwegii prowadzi się badania nad nowoczesnymi technologiami.
Wytwarzanie wodoru z pomocą energii słonecznej, nad którym pracujemy, to ogromny krok w stronę zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Wspólnie z partnerami z Norwegii chcemy nie tylko rozwijać tę technologię, ale także wspierać zieloną transformację – niezbędną, by skutecznie walczyć ze zmianami klimatycznymi. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale wierzymy, że nasze działania przyczynią się do czystszej, bardziej ekologicznej przyszłości dla nas wszystkich.
Więcej informacji o naszych badaniach i projekcie można znaleźć na stronie green3.zut.edu.pl