Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny / Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej we współpracy z Wydziałem Biotechnologii i Hodowli Zwierząt realizuje grant badawczy w ramach projektu: „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab” dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.
NAZWA PROJEKTU
Biodegradowalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe filtry na bazie bionanocelulozy do zastosowania w maseczkach ochronnych
CEL PROJEKTU
Celem projektu jest opracowanie metody wytwarzania biodegradowalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych filtrów na bazie modyfikowanej bionanocelulozy (BNC) do zastosowania, między innymi w maseczkach ochronnych. Kluczem do uzyskania odpowiednich parametrów nowych materiałów, w tym porowatości oraz oczekiwanych właściwości adsorpcyjnych i bójczych wobec mikroorganizmów, w tym wirusów, będzie modyfikacja BNC z wykorzystaniem metod fizycznych, tj. plazmy niskociśnieniowej.
FINANSOWANIE PROJEKTU
Finansowanie w ramach projektu pt. „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa I: Gospodarka, Innowacje, Nowoczesne Technologie, Działanie 1.18 Tworzenie i rozbudowa regionalnego systemu innowacji
Kwota grantu: 124 782 zł
OPIS PROJEKTU
W ramach realizacji projektu opracowane zostaną filtry na podstawie bionanocelulozy, które mają zapewniać ochronę na trzech poziomach: (i) filtracji czynnika zakaźnego dzięki wysokiej porowatości zastosowanych membran, (ii) adsorpcji czynnika zakaźnego dzięki modyfikacji powierzchni mikrowłókien celulozy, (iii) inaktywacji czynnika zakaźnego dzięki funkcjonalizacji membran z biononocelulozy. Filtr będzie mógł być wykorzystany jako warstwa filtracyjna w maseczkach chirurgicznych (jednorazowych) oraz jako wkład do filtrów oddechowych czy respiratorów klasy N95, FFP2 i FFP3 (wielorazowych). Dodatkową zaletą metody opracowanej w ramach projektu będzie wykorzystanie wyłącznie "zielonych" technologii, począwszy od biosyntezy BNC po jej modyfikację plazmą niskociśnieniową (eliminującą modyfikację chemiczną) Ten interdyscyplinarny projekt badawczy jest realizowany przez Katedrę Inżynierii Polimerów i Biomateriałów (KIPB) Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej oraz Katedrę Mikrobiologii i Biotechnologii (KMB) Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ZUT. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. inż. Mirosława El Fray z WTiICH, a kierownikiem prac badawczych po stronie WBiHZ jest dr hab. inż. Karol Fijałkowski, prof. ZUT.
Realizacja projektu będzie trwała 3 miesiące: 1 sierpnia – 31 października 2020