Synchrotron Solaris 05.03.2024 14:35

W dniach 09-10.02.2024 doktoranci Szkoły Doktorskiej w ZUT w Szczecinie, Wojciech Czerwonko i Aleksander Albrecht uczestniczyli w badaniach prowadzonych na linii badawczej ASTRA (Absorption Spectroscopy beamline for Tender energy Range and Above) synchrotronu Solaris w Krakowie. Linia ta umożliwia badanie materiałów metodą absorpcyjnej spektroskopii rentgenowskiej XAS. Opiekunem linii jest dr Alexey Maximenko. Czas badawczy dla grupy został przyznany na podstawie wniosku zgłoszonego w 2023 roku pt. „Influence of activation parameters on the structure of Co-Mo-N/γ-Al2O3 ammonia synthesis catalysts - XANES/EXAFS characterization”. W badaniach uczestniczył również absolwent ZUT, obecnie post-doc na TU Chemnitz, dr inż. Paweł Adamski.

Wykonano badania w zakresie XANES i EXAFS przy krawędzi Co. Przeprowadzenie pomiarów na synchrotronie Solaris pozwoliło na rozwinięcie badań prowadzonych w ramach projektu Lider „Otrzymywanie wysoce aktywnych kobaltowo-molibdenowych katalizatorów syntezy amoniaku o rozwiniętej powierzchni właściwej” oraz w ramach projektu PreludiumBIS „Trójskładnikowe i czteroskładnikowe azotki molibdenu z żelazem, kobaltem i niklem”. Badania miały na celu określenie składu oraz struktury fazy aktywnej nośnikowego katalizatora syntezy amoniaku w zależności od sposobu aktywacji katalizatora oraz określenie faz występujących w prekursorach i azotkach molibdenu, żelaza, kobaltu i niklu. Ze względu na nanometryczną wielkość cząstek faz, charakterystyka ta jest mocno skomplikowana lub niemożliwa do wykonania tradycyjnymi metodami fizykochemicznymi. Poza aspektem badawczym wyjazd był również nieocenionym doświadczeniem, wpływającym na rozwój uczestniczących w nim doktorantów.
Po dotarciu na synchrotron Solaris

Linia badawcza ASTRA

Selfie na tle linii

Przygotowanie próbek do badań