Prof. Zbigniew Czech z nagrodą Ministra Edukacji i Nauki 21.02.2022 15:17

Z dumą informujemy, że prof. dr hab. inż. Zbigniew Czech otrzymał nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za całokształt dorobku naukowego.

„To niezwykle ważna i prestiżowa kategoria, w której wyróżnienia odbierają wybitne osobowości polskiej nauki i szkolnictwa wyższego za swoją wieloletnią działalność naukową, dydaktyczną oraz organizacyjną.  Laureaci to osoby, które w trakcie swoich karier zawodowych pełnią wiele ważnych ról oraz poświęcają się różnym aspektom działalności naukowej, a także akademickiej – od opieki naukowej i dydaktycznej roztaczanej nad młodą kadrą naukową, przez prowadzenie badań, odkrywanie nowych technologii, tworzenie teorii i dzieł naukowych, po zarządzanie podmiotami i organizację ich działalności, nawiązywanie i rozszerzanie współpracy międzynarodowej oraz upowszechnianie wiedzy.”

Przyznanie nagród miało miejsce 19 lutego 2022 na uroczystej gali z okazji Dnia Nauki Polskiej 2022.

Wydarzenie odbyło się w formie zdalnej, nagranie dostępne jest na stronie:

www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/gala-z-okazji-dnia-nauki-polskiej-z-udzialem-ministra-przemyslawa-czarnka

Informacja o nagrodzie Profesora podana jest na filmie wideo (1:05:33).

Prof. dr hab. inż. Zbigniew Czech – nauczyciel akademicki w Katedrze Technologii Chemicznej Organicznej i Materiałów Polimerowych na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Przypominamy również kilka faktów i ciekawostek o Panu Profesorze.

Droga zawodowa:

• 1972 – 1976 - Studia na Politechnice Szczecińskiej, Wydział Chemii
  • 1976 - tytuł magistra inżyniera (dyplom z wyróżnieniem)
  • 1976 – 1979 - Studium Doktoranckie na Politechnice Szczecińskiej
  • 1981 - tytuł doktora inżyniera
  • 1983 – 1995 -  Kierownik Laboratorium Klejów i Materiałów Samoprzylepnych w firmie Lohmann w Neuwied (Niemcy)
  • 1995 – 1997 -  Kierownik Laboratorium Klejów Samoprzylepnych w firmie UCB w Drogenbos (Belgia)
  • 1997 – 2003 -  Techniczny doradca w firmie Chemitec w Horhausen (Niemcy)
  • 2003 - Adiunkt na Politechnice Szczecińskiej w Instytucie Polimerów
  • 2004 - Habilitacja na Politechnice Szczecińskiej
  • 2006 - Profesor Politechniki Szczecińskiej w Instytucie Technologii Chemicznej Organicznej
  • 2011- Nominacja profesorska

Główna tematyka badań:

Technologia klejów i materiałów samoprzylepnych

Hobby:

Zainteresowanie teoriami wyginięcia dinozaurów – współautor książki w j. polskim oraz angielskim dotyczącej teorii wyginięcia dinozaurów. Numizmatyk, kolekcjoner monet polskich począwszy od monet piastowskich do współczesnych, monet rosyjskich oraz radzieckich. Miłośnik polskiego mocnego uderzenia z lat 60-70 tych. Pisze wiersze oraz gra intensywnie w tenisa. Uwielbia dobre polskie powojenne filmy.

Profesor Czech stoi z założonymi rękami obok stołu laboratoryjnego. W tle widoczny jest sprzęt laboratoryjny.