Odpady z kawy i ligniny w nowoczesnych systemach magazynowania energii. Ponad 2,5 mln zł z Narodowego Centrum Nauki na realizację projektu „Caffeine” 24.05.2024 17:17

Kto nie pije kawy wytwarzając odpady, niech pierwszy rzuci kamieniem! Prof. Xuecheng Chen (Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT) i dr Artur Ciesielski (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu) mają na to złoty środek!

W ramach swojego innowacyjnego projektu "CAFFEINE" postanowili zmienić fusy z kawy i ligninę – odpady, które zwykle lądują w koszu – w nowoczesne systemy magazynowania energii. W jaki sposób? To proste: zamieniają kawowe resztki w węgiel aktywny do superkondensatorów, a ligninę, odpad z przemysłu papierniczego, w materiały do baterii metalowo-jonowych.

Projekt CAFFEINE to odpowiedź na globalny niedobór surowców takich jak lit i naturalny grafit. Zamiast polegać na trudno dostępnych materiałach, nasi naukowcy sięgają po to, co jest pod ręką i zwykle się marnuje. Dzięki nim kawowe fusy stają się cennym surowcem, a lignina zyskuje nowe, ekologiczne zastosowanie.

Przemieniając odpady w cenne zasoby energetyczne, nasi naukowcy wyznaczają nowy kierunek w rozwoju ekologicznych technologii energetycznych.

Warto zaznaczyć, że taki temat zyskał uznanie recenzentów i zajął I miejsce w rankingu panelu ST11 - "Inżynieria materiałowa” w ramach konkursu OPUS 26 i otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki w wysokości ponad 2,5 mln zł!

Gratulujemy!