Informacje bieżące WTiICh

Międzynarodowa wizyta studyjna w Barcelonie 12.07.2024 13:12

Przedstawicielka z naszego Wydziału, mgr Magdalena Siwoń, uczestniczyła w międzynarodowej wizycie studyjnej w Barcelonie, w której wzięło udział 20 specjalistów z różnych krajów, w tym z Polski, Cypru, Gruzji, Portugalii, Litwy i Grecji.

Wizyta studyjna to wydarzenie, podczas którego grupa ekspertów odwiedza inne instytucje, organizacje lub firmy w celu zdobycia wiedzy, doświadczenia oraz wymiany dobrych praktyk w zarządzaniu projektami badawczymi. Ma na celu rozwój współpracy między różnymi ośrodkami naukowymi, zdobywanie inspiracji oraz poszerzanie horyzontów zawodowych uczestników.

Spotkanie było finansowane z projektu Unii Europejskiej Horyzont-WIDERA, którego celem jest wzmocnienie uczelni i ośrodków z krajów tzw. nowej Unii.

Pani Magdalena zaprezentowała projekty realizowane na naszym Wydziale w ramach Programu Ramowego UE Horyzont Europa - największego w historii Unii Europejskiej programu w zakresie badań naukowych i innowacji oraz z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój:

  • GREEN-MAP (kierownik - prof. dr hab. inż. Mirosława El Fray)

Celem projektu jest opracowanie nowych, biodegradowalnych polimerów, które będą używane do produkcji opakowań i jednorazowych urządzeń medycznych. Badania obejmują cały proces produkcji polimerów, począwszy od surowców, przez opracowanie i przetwarzanie, aż po ocenę ich wpływu na środowisko.

  • BIOMATDB (kierownik - prof. dr hab. inż. Mirosława El Fray)

BioMatDB to zaawansowana baza danych o biomateriałach, która pomaga firmom w wyborze odpowiednich materiałów do zastosowań medycznych. Głównym celem jest ułatwienie dostępu do informacji oraz wspieranie firm, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw, poprzez inteligentne narzędzia do analizy danych i doradztwo cyfrowe.

  • CZMiIPW - CENTRUM ZAAWANSOWANYCH MATERIAŁÓW I INŻYNIERII PROCESÓW WYTWARZANIA (kierownik - prof. dr hab. inż. Rafał Rakoczy)

To ultranowoczesny ośrodek badawczy i zarazem największy projekt w historii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Jego wartość przekracza 61 mln złotych! Centrum to również pierwsza inwestycja w północno-zachodniej Polsce, która została wpisana na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej, czyli listę ośrodków o najwyższym potencjale doskonałości naukowej działających w dziedzinach istotnych dla rozwoju nauki i kraju.

CZMiIPW dysponuje aż 8 laboratoriami, wyposażonymi w najnowocześniejszą aparaturę badawczą, taką jak wysokorozdzielczy transmisyjny mikroskop elektronowy, który umożliwia obrazowanie materiałów i poznanie ich składu pierwiastkowego na poziomie atomowym czy spektrometr magnetyczny rezonansu jądrowego, który pozwala na badania wyznaczające strukturę najbliższego otoczenia jonów paramagnetycznych. Niebawem rozpoczniemy budowę kolejnego - Laboratorium Inżynierii Procesów Biotechnologicznych, o którym już pisaliśmy pod koniec czerwca [link]