Informacje bieżące WTiICh

Mgr inż. Daria Baranowska wyróżniona przez Komisję Doktorską! 02.04.2025 12:41

W dniu 1 kwietnia 2025 r. odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Darii Anny Baranowskiej.

Tematem rozprawy było: "Eksfoliowany grafitowy azotek węgla i jego kompozyty do fotokatalitycznego generowania wodoru".

Promotorem pracy była dr hab. inż. Beata Zielińska, prof. ZUT, a recenzentami:

  • dr hab. inż. Anna Zielińska-Jurek, prof. PG (Politechnika Gdańska),
  • dr hab. Ireneusz Piwoński, prof. UŁ (Uniwersytet Łódzki),
  • dr hab. Anna Lewandowska-Andrałojć, prof. UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).

O czym była rozprawa?

Praca mgr inż. Darii Baranowskiej dotyczyła badań nad nowoczesnymi materiałami, które mogą przyczynić się do bardziej efektywnej i ekologicznej produkcji wodoru – jednego z najbardziej obiecujących źródeł czystej energii. Nasza doktorantka skupiła się na modyfikacji grafitowego azotku węgla, aby zwiększyć jego zdolność do pochłaniania światła i przekształcania go w energię chemiczną. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych metod uzyskano materiały o znacznie lepszej wydajności, co może przyczynić się do rozwoju technologii fotokatalitycznych stosowanych w produkcji ekologicznego paliwa przyszłości.

Praca została wysoko oceniona przez recenzentów:

  • dr hab. Anna Lewandowska-Andrałojć, prof. UAM: „Uważam, że omawiana rozprawa stanowi przykład starannie zaplanowanych i doskonale przeprowadzonych badań naukowych, które. stanowią istotne źródło informacji dotyczących korelacji między właściwościami materiałów opartych na g-CN, a ich aktywnością katalityczną. Imponująca jest liczba zsyntetyzowanych, scharakteryzowanych i przetestowanych katalitycznie materiałów. Jestem pod dużym wrażeniem dogłębnej znajomości przez Doktorantkę różnorodnych technik badawczych, a także jej zdolności do precyzyjnego formułowania hipotez i wyciągania wniosków. Warto również podkreślić, że praca wyróżnia się nie tylko pod względem merytorycznym, lecz także została przygotowana z najwyższą starannością językową i redakcyjną."
  • prof. dr hab. inż. Anna Zielińska-Jurek: „Na podkreślenie i pochwałę zasługuje graficzne zestawienie aktywności wszystkich otrzymanych fotokatalizatorów na bazie grafitowego azotku węgla ułatwiające czytelnikowi analizę otrzymanych wyników.”
  • dr hab. Ireneusz Piwoński, prof. UŁ: ”Wysoko oceniam dokonania Doktorantki oraz jakość pracy doktorskiej (…) W recenzowanej pracy Doktorantka dowiodła swyojej szerokiej wiedzy teoretycznej i praktycznej w dyscyplinie inżynieria materiałowa. Dzięki umiejętności samodzielnego prowadzenia pracy naukowej w oparciu o właściwie dobrany zakres metod badawczych poprawnie sformułowała i finalnie rozwiązała oryginalny problem naukowy. Uzyskane wyniki badań zostały właściwie opracowane, zinterpretowane i opublikowane."

Komisja Doktorska jednomyślnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia publicznej obrony rozprawy doktorskiej, rekomendując Radzie Dyscypliny Inżynierii Materiałowej nadanie Doktorantce stopnia doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych.

    Praca mgr inż. Darii Baranowskiej jest kolejną obronioną na naszym Wydziale, która została zarekomendowana przez Komisję Doktorską do wyróżnienia przez Radę Dyscypliny, co potwierdza wysoki poziom badań prowadzonych na naszej Uczelni.

    Gratulujemy tego osiągnięcia i życzymy sukcesów w dalszej karierze naukowej!

    Fotorelacja z obrony rozprawy doktorskiej mgr inż. Darii Baranowskiej dostępna na naszym profilu na Facebooku

     

    fot. Aurelia Kołodziej