Promotorem rozprawy był dr hab. inż. Rafał J. Wróbel, prof. ZUT z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.
W skład komisji weszli:
- prof. dr hab. Piotr Pawluć (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, recenzja [link]),
- dr hab. inż. Bogdan Ulejczyk (Politechnika Warszawska, recenzja [link]),
- dr hab. inż. Anna Fajdek-Bieda, prof. AJP (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, recenzja [link]).
Obrona rozprawy doktorskiej została przyjęta przez Komisję Doktorską, która jednogłośnie zarekomendowała nadanie stopnia doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna.
W swojej pracy nasz doktorant podjął próbę odpowiedzi na pytanie, jak zamienić odpady – takie jak zużyte opony czy tworzywa sztuczne – w wartościowy materiał o dużym potencjale technologicznym. Z tych materiałów badacz otrzymał węgle aktywne, które potrafią skutecznie pochłaniać szkodliwe gazy, takie jak dwutlenek węgla czy etylen. Szczególnie obiecujące właściwości wykazały próbki otrzymane z alkoholu poli(furfurylowego), ale interesujące wyniki dały również węgle z łatwo dostępnych, tanich surowców odpadowych. Otrzymane materiały wykorzystano dodatkowo jako nośnik katalizatora wspomagającego produkcję wodoru – czystego paliwa przyszłości.
Badania pokazały, że nowoczesna inżynieria chemiczna może przekształcać odpady w użyteczne materiały i przyczyniać się do rozwoju technologii przyjaznych środowisku.
Fotorelacja z obrony rozprawy doktorskiej jest dostępna na naszym profilu na Facebooku [link].
fot. Aurelia Kołodziej