Letnia Szkoła w Bolonii. Wspólna praca naszych naukowców z badaczami m.in. z USA i Niemiec na rzecz zielonych szpitali 04.07.2024 12:22

W dniach 26-28 czerwca 2024 roku w Bolonii we Włoszech odbyła się Letnia Szkoła „Materials Life Cycle Assessment for Sustainable Hospitals”. To wydarzenie zorganizowane przez Ecoinnavazione oraz Uniwersytet w Bolonii zgromadziło ponad 30 młodych badaczy i doświadczonych naukowców, którzy przez trzy dni omawiali jak uczynić szpitale bardziej ekologiczne. Uczestniczkami Szkoły były badaczki z naszego Wydziału -  prof. Mirosława El Fray oraz doktorantka mgr inż. Malwina Niedźwiedź.

Obecni mieli okazję wysłuchać 15 wykładów na temat nowych, przyjaznych środowisku materiałów polimerowych oraz metod oceny ich cyklu życia.

Letnia Szkoła była też świetną okazją do spotkania konsorcjum projektu GREEN-MAP. Dyskutowano o postępach prac i planach na końcową konferencję, która odbędzie się 24-25 października 2024 roku w Szczecinie.

Przypomnijmy, że głównym celem projektu  GREEN-MAP (greenmap.zut.edu.pl) jest opracowanie nowych, biodegradowalnych polimerów, które będą używane do produkcji opakowań i jednorazowych urządzeń medycznych. Badania obejmują cały proces produkcji polimerów, począwszy od surowców, przez opracowanie i przetwarzanie, aż po ocenę ich wpływu na środowisko.

Zespół badawczy, koordynowany przez ZUT w Szczecinie, tworzą University of Bologna (Włochy), Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu, Uniwersytet Techniczny w Budapeszcie (Węgry), firmy z Włoch, Niemiec, Holandii i Polski oraz jeden partner z USA.

Jednostkami realizującymi projekt ze strony ZUT w Szczecinie są Katedra Inżynierii Polimerów i Biomateriałów – kierowana przez prof. dr hab. inż. Mirosławę El Fray oraz Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych – kierowane przez prof. dr hab. inż. Artura Bartkowiaka.