Praca została wykonana pod opieką naukową prof. dr hab. inż. Agnieszki Wróblewskiej.
Recenzentami rozprawy byli specjaliści w dziedzinie:
- dr hab. inż. Joanna Paciorek-Sadowska, prof. UKW (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy),
- prof. dr hab. n. zdr. Izabela Gutowska (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie),
- dr hab. inż. Michał Bogusław Młotek (Politechnika Warszawska).
Praca naszej doktorantki dotyczyła alfa-pinenu - naturalnego składnika olejków eterycznych i terpentyny, który jest cennym surowcem do produkcji kosmetyków, perfum i żywności. Badania nad jego utlenianiem z użyciem różnych katalizatorów pozwoliły określić optymalne warunki tej reakcji. Dodatkowo, analizowano ekstrakty roślinne zawierające alfa-pinen, potwierdzając ich silne działanie przeciwutleniające i przydatność w kosmetykach.
Praca została wysoko oceniona przez recenzentów:
- dr hab. inż. Joanna Paciorek-Sadowska, prof. UKW: "Zaproponowane przez doktorantkę metody przekształcania alfa-pinenu z zastosowaniem tzw. ,,zielonych katalizatorów" w kierunku otrzymywania cennych związków jest przykładem procesów przyjaznych dla środowiska z możliwością wykorzystania odnawialnych źródeł alfa-pinenu. (…) Chciałabym zwrócić uwagę również na dorobek naukowy Pani mgr inż. Jadwigi Grzeszczak, który jest wskaźnikiem aktywności naukowej oraz znaczenia podejmowanych problemów badawczych. Razem z publikacjami tworzącymi cykl artykułów Pani mgr inż. legitymuje się 9 pracami opublikowanymi w czasopismach naukowych, 2 recenzowanymi monografiami naukowymi, 30 referatami prezentowanymi na konferencjach naukowych (krajowych i zagranicznych). Jest współautorką 12 patentów i 11 zgłoszeń patentowych."
- prof. dr hab. n. zdr. Izabela Gutowska: "Oceniana rozprawa doktorska ma dużą wartość praktyczną. Badania te wpisują się w nowoczesny nurt ekologiczny (poprzez wykorzystanie odpadów poprodukcyjnych do produkcji substancji pożądanych w innych gałęziach przemysłu) i równocześnie w prowadzoną przez rząd Polski politykę zwiększenia krajowej produkcji aktywnych substancji farmaceutycznych (API), a umiejętność ich przeprowadzenia wskazuje na wysoki potencjał Doktorantki w obszarze działalności naukowej."
- dr hab. inż. Michał Bogusław Młotek: "Mgr inż. Jadwiga Grzeszczak w ramach pracy doktorskiej zajmowała się bardzo ciekawą i ważną tematyką wymagającą wiedzy z wielu dziedzin. Uzyskane przez Doktorantkę wyniki są spójne, co wskazuje na dobrze opanowaną umiejętność pracy w laboratorium, planowania badań i systematyczność, które są niezbędne w pracy naukowej. Doktorantka przedstawiła Rozprawę Doktorską w formie cyklu publikacji zawierającą wyraźne elementy nowości naukowej. Wykorzystała w swych eksperymentach bardzo szeroki wachlarz metod analitycznych i instrumentalnych, w celu określania składu produktów reakcji oraz składu i struktury używanych katalizatorów."
Komisja Doktorska jednomyślnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia publicznej obrony rozprawy doktorskiej, rekomendując Radzie Dyscypliny Inżynierii Chemicznej nadanie Doktorantce stopnia doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych.
Praca mgr inż. Jadwigi Grzeszczak jest kolejną obronioną na naszym Wydziale, która została zarekomendowana przez Komisję Doktorską do wyróżnienia przez Radę Dyscypliny, co potwierdza wysoki poziom badań prowadzonych na naszej Uczelni.
Gratulujemy tego osiągnięcia i życzymy sukcesów w dalszej karierze naukowej!