Informacje bieżące WTiICh

Wycieczka dla studentów do winnicy Turnau w Baniewicach 28.11.2019 10:23

W dniu 26.11.2019 r. Katedra Inżynierii Chemicznej i Procesowej zorganizowała wycieczkę dla studentów kierunku inżynieria chemiczna i procesowa oraz studentów wizytujących Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej, w ramach programu ERASMUS i IEASTE do winnicy Turnau w Baniewicach.

W trakcie wycieczki studenci mieli okazję zwiedzić plantację na której mogli zobaczyć winogrona szczepów: solaris, johanniter, risling, hibernal i seyval balnc. Pomimo jesiennej aury mogli podziwiać winogrona, przygotowane do zimowych zbiorów, z których produkuje się unikatowe wino lodowe (z zamarzniętych owoców). W zabytkowym budynku wytwórni Turanu, zapoznali się cyklem wytwarzania win oraz budową instalacji wykorzystywanych w ich produkcji. W ramach wycieczki studenci nauczyli się w jaki sposób przebiega fermentacja win białych i czerwonych oraz jak kontroluje się jej przebieg. Dowiedzieli się również jak można precyzyjnie kontrolować parametry wina na każdym etapie jego produkcji i w jaki sposób harmonizuje się proporcję pomiędzy kwasowością, a słodkością produktu finalnego. Zobaczyli jak przebiega naturalny proces dojrzewania i leżakowania win w beczkach. Mieli również okazję przyjrzeć się liniom rozlewniczej, etykietowania oraz pakowania. Przewodnikiem po winnicy była Pani Katarzyna Kasicka – córka jednego z założycieli i współwłaściciela winnicy Turnau.

Wycieczka zakończyła się wspólnym spotkaniem połączonym z degustacją win i serów regionalnych. Uczestnicy mieli sposobność przekonania się, że wina wytwarzane w naszym województwie nie odbiegają jakością od tych z bardziej znanych regionów winiarskich i potrafią zaskoczyć swoim stylem. „In vino veritas” (łac.) „prawda jest w winie”, co znaczy, że wino czyni człowieka szczerym i prawdomównym. Bez wątpienia pomaga również przełamać barierę językową o czym też przekonali się uczestnicy wycieczki, która ze względu na obecność studentów z Hiszpanii, Turcji i Meksyku oprowadzana była w języku angielskim.

 

Fot. Agata Markowska-Szczupak