Nauka w walce z pandemią - Recircula Challenge 2021 06.04.2021 10:36

Miło nam się pochwalić, że dwoje badaczy związanych z Wydziałem Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT uczestniczy w ciekawym międzyuczelnianym przedsięwzięciu o bardzo aktualnej tematyce. Pani mgr inż. Adrianna Kamińska oraz Pan dr inż. Jarosław Serafin jako członkowie grupy Nemen biorą udział w projekcie Recircula Challenge 2021, w ramach którego opracowują metodę recyklingu masek chirurgicznych w celu wykonania nowych - drukowanych z wykorzystaniem druku 3D z filtrem i warstwa ochronną. Nadrzędnym celem tych działań jest walka z efektem pandemii, jakim jest zanieczyszczenie środowiska plastikiem pochodzącym ze zużywanych masowo masek ochronnych.

Pan Jarosław jest absolwentem studiów trzeciego stopnia technologia chemiczna na naszym wydziale (stopień doktora uzyskał w 2019 r.) obecnie reprezentującym Universitat Politècnica de Catalunya w Barcelonie; Pani Adrianna jest doktorantką na pierwszym roku w Szkole Doktorskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, a jej opiekunem naukowym jest Pani dr hab. inż. Joanna Sreńscek-Nazzal, prof. ZUT.

Recircula Challenge to projekt skierowany do studentów wszystkich trzech stopni kształcenia, dotyczący recyklingu oraz zagospodarowania odpadów w obszarze metropolitarnym Barcelony. Tegoroczna edycja kładzie nacisk na walkę z pandemią głownie poprzez zwiększenie trwałości środków ochronnych.

Życzymy powodzenia w realizacji projektu!