Informacje bieżące dla Doktorantów

Nasi studenci wzięli udział w Międzynarodowej Letniej Szkole "Water" na Uniwersytecie Technologicznym w Brnie 11.10.2024 14:53

 

 

 

 

 

 

Dwoje studentów z Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie, Ula Ciućka i Vladyslav Lavruk, miało okazję wziąć udział w międzynarodowej Letniej Szkole "WATER" organizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Technologicznego w Brnie (FCH BUT).

 

 

To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło studentów z całej Europy, a jego głównym celem było promowanie zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi. Szkoła poświęcona była zagadnieniom takim jak oczyszczanie ścieków, recykling wody oraz zanieczyszczenia wód, a także innowacyjnym technologiom wspierającym ochronę środowiska.

 

 

Program letniej szkoły zrealizowano w dwóch etapach. Pierwszy tydzień, od 26 do 30 sierpnia, miał charakter zdalny i obejmował wykłady online prowadzone przez ekspertów z dziedziny chemii, ekologii oraz technologii wodnych. W drugim etapie, od 2 do 6 września, studenci z Polski, Finlandii, Słowenii, Łotwy i Słowacji spotkali się osobiście w Brnie, aby wziąć udział w części praktycznej (wykłady, zajęcia laboratoryjne oraz wycieczki tematyczne).

 

 

W trakcie pierwszego tygodnia Urszula Ciućka miała okazję uczestniczyć w serii interesujących wykładów, które – jak sama przyznała – były znacznie ciekawsze, niż mogłaby się spodziewać po temacie związanym z wodą. „Pierwszy tydzień realizowaliśmy zajęcia online. Wykłady były prowadzone przez różnych lektorów i były naprawdę ciekawe, jak na temat zwykłej, na pozór nudnej, wody” – wspomina Urszula.

 

 

 

Drugi tydzień, realizowany już na miejscu w Brnie, przyniósł uczestnikom jeszcze więcej doświadczeń. Program obejmował zarówno wykłady, jak i zajęcia praktyczne w laboratoriach oraz pracę nad projektami grupowymi, które były głównym zadaniem dla studentów. Urszula Ciućka opowiada: „W tym tygodniu również chodziliśmy na wykłady, ale też uczęszczaliśmy na zajęcia laboratoryjne, gdzie przygotowywaliśmy projekt grupowy. W trakcie tygodnia online każdy z uczestników wybrał temat projektu, który realizowaliśmy na miejscu, zbieraliśmy dane, a w ostatni dzień prezentowaliśmy nasze wyniki przed wszystkimi.”

 

Letnia szkoła oferowała także wiele dodatkowych aktywności. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić Brno oraz wziąć udział w kilku interesujących wycieczkach tematycznych. Studenci odwiedzili oczyszczalnię ścieków w Bílovicach nad Svitavou, a także unikalne podziemne zbiorniki wodne na terenie „Žlutý kopec” w Brnie. „Zbieraliśmy też próbki w pobliskim jeziorze, gdzie pokazywano nam urządzenia do tego służące. Oczywiście zwiedzaliśmy też miasto Brno, a towarzyszyło nam 10 innych studentów z Finlandii, Słowenii, Słowacji oraz Łotwy” – dodaje Urszula.

 

 

 

 

 

 

Nasza studentka podsumowała całe doświadczenie bardzo pozytywnie: „Naprawdę miło oceniam cały wyjazd. Osoby organizujące, wykładowcy i każdy z kim miałam przyjemność rozmawiać, byli bardzo sympatyczni i mili. Poznałam wiele ciekawych osób z różnych krajów i kultur, a przede wszystkim nauczyłam się nowych rzeczy, szczególnie specjalistycznych słówek po angielsku.”

 

 

Letnia szkoła odbyła się w ramach programu Erasmus+ w formie "Blended Intensive Programme" (BIP), który ma na celu promowanie międzynarodowej mobilności studenckiej.