Informacje bieżące dla Doktorantów

Mgr inż. Piotr Staciwa wyróżniony przez Komisję Doktorską za badania nad redukcją CO2 21.11.2024 11:30

19 listopada 2024 roku odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. inż. Piotra Staciwy pt. „Otrzymywanie, modyfikacja i charakteryzowanie sfer węglowych do zastosowania w procesach adsorpcyjnych”.


Praca została wykonana pod opieką naukową:

  • Promotora: prof. dr hab. inż. Urszuli Narkiewicz (ZUT w Szczecinie),
  • Promotora pomocniczego: dr. inż. Daniela Sibery (ZUT w Szczecinie).


Recenzentami rozprawy byli wybitni specjaliści w dziedzinie:

  • prof. dr hab. Michael Giersig (IPPT PAN w Warszawie),
  • prof. dr hab. Jarosław Grobelny (Uniwersytet Łódzki),
  • prof. dr hab. inż. Krzysztof Kurzydłowski (Politechnika Warszawska).


Praca mgr. inż. Piotra Staciwy jest kolejną obronioną na naszym Wydziale, która została zarekomendowana przez Komisję Doktorską do wyróżnienia przez Radę Dyscypliny, co potwierdza wysoki poziom badań prowadzonych na naszej Uczelni.
Doktorant w swojej pracy badawczej koncentruje się na opracowaniu sfer węglowych o wysokich zdolnościach adsorpcyjnych, szczególnie w procesach wychwytywania dwutlenku węgla (CO₂).


Wyniki badań zostały opublikowane w 6 międzynarodowych czasopismach naukowych, co dodatkowo podkreśla ich znaczenie.

Praca została wysoko oceniona przez recenzentów.

  • Prof. dr hab. Michael Giersig:
 „Kandydat wykazał duże zrozumienie problemu zanieczyszczenia powietrza oraz jego znaczenia na skalę międzynarodową, a także konieczności podjęcia globalnych redukujących produkcje CO₂ działań angażujących państwa z całego świata. W sposób logiczny i na wysokim poziomie naukowym przedstawił znane fakty fizykochemiczne, opierając się na starannie wyselekcjonowanej, licznej literaturze. (…) Przedmiot badań recenzowanej pracy doktorskiej jest innowacyjny, a jej tematyka dotyczy istotnych zagadnień związanych z badaniami materiałów adsorpcyjnych, które mają szerokie zastosowanie w katalizie, magazynowaniu energii, biomedycynie i innych dziedzinach. Materiały te cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze względu na swoje potencjalne zastosowania, jednak mimo postępów technologicznych, są one nadal wyzwaniem badawczym.
  • Prof. dr hab. inż. Krzysztof Kurzydłowski:Mgr inż. P. Staciwa może pochwalić się tak zwanym Indeksem Hirsha H=8 przy 98 przypadkach cytowania jego prac i 68 cytowania prac zawartych w rozprawie doktorskiej. Wymienione liczby uznaję za dające dowód wysokiej oceny wyników Doktoranta przez międzynarodowe środowisko naukowców zainteresowanych tematyką podjętą w doktoracie.”
  • Prof. dr hab. Jarosław Grobelny:
 Dane eksperymentalne zawarte w niniejszej rozprawie wpisują się w nurt badań podstawowych, stawiających sobie za cel poszerzenie dotychczasowej wiedzy na temat ograniczenia negatywnego wpływu dwutlenku węgla na środowisko naturalne.”

Komisja Doktorska jednomyślnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia publicznej obrony rozprawy doktorskiej, rekomendując Radzie Dyscypliny Inżynierii Chemicznej nadanie Doktorantowi stopnia doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych.

Gratulujemy tego osiągnięcia i życzymy sukcesów w dalszej karierze naukowej!