Informacje bieżące dla Doktorantów

Kosmiczny hackathon wraca do Szczecina! 26.09.2024 09:27

Po pandemicznej przerwie NASA Space Apps Challenge wraca do Szczecina. To międzynarodowy hackathon, zrzeszający uczestników z całego świata. Uczestnicy rozwiązują realne problemy natury kosmicznej i nie tylko, bazując na danych zaprezentowanych przez NASA. Wydarzenie odbędzie się 5-6 października 2024 roku w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie.

 

NASA Space Apps Challenge to wydarzenie polegające na grupowym rozwiązywaniu rzeczywistych problemów, bazując na danych z misji obserwacyjnych Ziemi i innych misji kosmicznych. W dniu rozpoczęcia uczestnicy zostaną zapoznani z przygotowanymi przez NASA tematami i materiałami, a następnie ich zadaniem będzie opracowanie i zaprezentowanie rozwiązania na wybrane zagadnienie kosmiczne. Pod okiem mentorów startujące grupy w hackathonie mają 24 godziny na zrealizowanie projektu. W tym roku zagadnienia krążą wokół klimatu, astrofizyki, różnorodności i równości, a także sztuki i sportu. Tematy  zróżnicowane są pod względem trudności. 

Udział w wydarzeniu mogą wziąć wszyscy chętni niezależnie od wieku (osoby poniżej 18 roku życia za zgodą opiekuna prawnego), zainteresowań czy doświadczenia. Hackathon kierowany jest zarówno do młodzieży, studentów, profesjonalistów, jak i pasjonatów technologii i nauki. 

NASA Space Apps Challenge ma na celu angażowanie społeczeństwa i promowanie współpracy między różnymi środowiskami. Stawia na naukę szukania rozwiązań problemów dzisiejszego świata takich jak zmiany klimatyczne, eksploracja kosmosu i katastrofy naturalne. Projekt ma charakter edukacyjny, daje szansę do współpracy z innymi hobbitami i specjalistami z różnych dziedzin i przyczynia się do rozwoju technologii kosmicznej poprzez wykorzystanie zaproponowanych przez uczestników kreatywnych rozwiązań. 

W czasie trwania hackathonu wszystkie wypracowane projekty zostaną zaprezentowane przed jury i będą podlegać ocenie. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.  Uczestnicy będą mieli również szansę na przesłanie swojego projektu do oceny globalnej przez NASA. 

Aby wziąć udział należy zarejestrować się na stronie: www.spaceappschallenge.org/nasa-space-apps-2024/2024-local-events/szczecin/

W Polsce wydarzenie organizowane jest tylko w trzech miastach w Polsce: w Rzeszowie, Stalowej Woli i w Szczecinie. Liczba miejsc ograniczona. Zgłaszane grupy powinny liczyć od 2 do 6 osób. Istnieje możliwość rejestracji indywidualnej. Podczas wydarzenia będzie czas na team building i stworzenie lub dołączenie do drużyny.

Więcej informacji na stronie organizatora Stowarzyszenia Iskry Nauki: www.iskrynauki.pl/wydarzenia/nasa-space-apps-2024